Održivost i autentičnost temelji su cjelogodišnjeg života na otocima

Datum objave:
12.10.2023
Održivost i autentičnost temelji su cjelogodišnjeg života na otocima

Poduzetništvo na otocima Splitsko dalmatinske županije razvija se i kroz Lokalnu akcijsku grupu Škoji, osnovanu2011. godine pod nazivom LAG Hvar. Pridruživanjem otoka Visa, 2013. godine, LAG Hvar mijenja ime u LAG Škoji što prema lokalnom dijalektu znači “otoci”.

Godinu dana kasnije (2014.) pridružuje se i Općina Šolta čime LAG poprima svoj konačan oblik koji pokriva kopno, more i arhipelag tri veća naseljena otoka (Hvar, Visi Šolta) sa sedam jedinica lokalne samouprave koje uključuju gradove Hvar, Komižu, Stari Grad i Vis te općine Jelsu, Sućuraj i Šoltu.

Geostaza ‘Put polja’ u Komiži

Tonka Ivčević, gradonačelnica Komiže, navodi kako su putem LAG-a proveli nekoliko važnih projekata: “Uključivanjem u LAG Škoji napravili smo Geostazu ‘Put polja’ koja povezuje naša stara naselja s Komižom. Postavili smo 15 ploča, 30 klupa za odmor. Tako će se sačuvati vrijedna baština, ali proširiti i turistička ponuda u našem mjestu. Ovaj je projekt vrijedan 535 tisuće kuna. Uz to priprema se i ribarska zbirka koja će sadržavati oko 80 izložaka. Gradonačelnica Komiže najavila je još jedan vrijedan projekt iz LAG Škoji – digitalizaciju Kulturnog centra u Komiži.

I drevni Stari Grad na Hvaru povukao je kroz LAG Škoji značajna sredstva, a veliki dio sredstava namijenjen je upravo ruralnom stanovništvu. Tako je jedan od projekata ulaganje u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu za nositelje projekata koji imaju sjedište na području LAG-a Škoji.

Poboljšanje životnih uvjeta u ruralnim sredinama

Cilj ovoga projekta je poboljšanje životnih uvjeta u ruralnim sredinama, doprinos atraktivnosti sela i njegovom razvojnom potencijalu za druge aktivnosti te poticanje rasta i društveno – ekonomske održivosti kroz potporu ulaganjima u osnivanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturu, te pripadajuću infrastrukturu.

U okviru LAG Škoji obnovit će se prostor za pripremu hrane Dječjeg vrtića “Sardelice”. Tako se planira adaptacija kuhinje dječjeg vrtića u Starome Gradu kako bi se osigurali uvjeti za zdravstveno ispravnu prehranu za svu vrtićku djecu te u konačnici osigurala kvaliteta temeljnih usluga za lokalno stanovništvo.

Zadovoljni su LAG-om Škoji i Šoltani, kako kaže Nikola Cecić- Karuzić, načelnik Šolte, LAG Škoji pomaže našim trima otocima – Visu, Hvaru i Šolti, da dobiju drugačije lice.

“Održivost, autentičnost – život tijekom cijele godine stanovnika na otocima su pojmovi koje bismo istaknuli. Tako stvaramo otporno, konkurentno i cjelogodišnje otočno gospodarstvo koje doprinosi samodostatnosti života i rada na otocima i očuvani i unaprijeđeni otočni okoliš, sadržaji i infrastruktura koji doprinose povećanju kvalitete života na otocima”, navodi Cecić-Karuzić.

Projekt Eko Šolta

Općina Šolta s LAG-om Škoji ima izvrsnu suradnju, još od samih početaka, čemu svjedoči niz projekata, kroz potpore malim obiteljskim gospodarstvima i doprinosa razvoju poljoprivrede, ulaganja u infrastrukturu koja pridonosi poboljšanju života stanovnika i donosi nove mogućnosti te kroz aktivnosti i intervencije koje daju onaj potreban impuls pa projekt dalje živi svojim životom.

“Osigurano je oko 100.000 eura za park Đardin u Grohotama (2018./2019.) koji je postao žila kucavica kulturnog i zabavnog života otoka. U tijeku je provedba projekta Eko Šolta –ispod i poviše projekt zaštite morskog okoliša otoka Šolte razvojem tematske edukativne mreže te aktivnostima čišćenja obale i podmorja aktivnom suradnjom lokalne zajednice i turista, za koji je osigurano oko 136.000 tisuća eura, što je oko 85 posto vrijednosti projekta – ostatak iznosa je iz proračuna RH. Aktivno sudjelujemo u suradnji s ostalim JLS-ovima s područja obuhvata LAG-a Škoji u kreiranju Lokalne razvojne strategije”, ističe Cecić-Karuzić.

U okviru izvješća o Stanju provedbe LRS, otok Šolta je po distribuciji odobrenih sredstava druga jedinica lokalne samouprave po visini dodijeljenih i iskorištenih sredstava kroz prijavljene projekte, odmah iza Jelse, a slijede je Stari Grad  i Vis. Riječ je o 225.092,95 eura dodijeljenih sredstava i 11 realiziranih projekata.

Kažimo na kraju kako projekti iz LAG Škoji idu dalje, sve kako bi se otočno stanovništvo zadržalo na djedovini, a otoci dobili dodatnu vrijednost i značenje na gospodarskoj karti Hrvatske.

 

Pogledaj ostale medijske objave