Područje LAG-a Škoji predstavlja visoko vrijedna prirodna baština i biološka raznolikost čijem očuvanju i održivom korištenju LAG Škoji pridonosi provedbom edukativno-informativnih aktivnosti kao i suradnjom na projektima usmjerenim očuvanju okoliša i bioraznolikosti.
Na području LAG-a Škoji postoje sljedeće kategorije zaštite i valorizacije prirodne baštine:
MEĐUNARODNA EKOLOŠKA MREŽA NATURA 2000
Riječ je o najvećoj koordiniranoj mreži područja očuvane prirode u svijetu koja obuhvaća područja koja su, primjenom stručnih kriterija, utvrđena kao područja važna za očuvanje ili uspostavu povoljnog stanja ugroženih i rijetkih stanišnih tipova i/ili divljih vrsta na europskoj i nacionalnoj razini.
ZAŠTIĆENI KRAJOLICI I SPOMENICI PRIRODE
Što se tiče zaštite prirodnih vrijednosti općenito, Zakon o zaštiti prirode predviđa osam kategorija zaštite, od kojih u LAG-u Škoji nalazimo dvije: zaštićeni krajolik i spomenik prirode.
UNESCO GLOBAL GEOPARK VIŠKI ARHIPELAG
Od 17.04.2019. Otok Vis i viški arhipelag uvršteni su u UNESCO-ovu međunarodnu mrežu geoparkova.
UNESCO-ova LISTA SVJETSKE BAŠTINE
Starogradsko polje je upisano na Listu svjetske baštine 2008. godine. Izuzetna univerzalna vrijednost Starogradskog polja prepoznata je u sljedećem:
PROJEKTI USMJERENI MAPIRANJU I VALORIZACIJI PODRUČJA
Prvi koraci u procesu planiranja projekata usmjerenih očuvanju prirodne baštine i bioraznolikosti učinjeni su u procesu pripreme za izradu Lokalne razvojne strategije 2014.-2020., kada LAG Škoji započinje suradnju s Međunarodnim institutom za mediteranske kulture u Montpellieru, međunarodnoj organizaciji usmjerenoj održivom razvoju poljoprivrede,ribarstva, sigurnosti hrane u ruralnim i obalnim područjima.
Šestomjesečno istraživanje područja LAG-a Škoji rezultiralo je identificiranjem razvojnih mogućnosti LAG-a Škoji u području agro-okolišno usmjerene poljoprivrede kao i mogućih oblika suradnje s drugim LAG-ovima.
Inicijalna suradnja LAG-a Škoji i instituta rezultirala je projektom HNV LINK, financiranim kroz program Horizon 2020 čiji je nositelj LAG 5, a područje istraživanja proširilo se na srednjodalmatinske otoke.
Zajedničko ovim lokacijama je ekstenzivan pristup poljoprivredi gdje se teško dobiva veliki prinos, ali se zadržava i čuva iznimna prirodna vrijednost područja uz visokokvalitetni finalni proizvod.
Specifičan je i karakteristični mozaični krajobraz omeđen suhozidima. Problemi istih su izoliranost i depopulacija stanovništva pa se umrežavanjem i dijeljenjem znanja i iskustava ovi problemi nastoje prebroditi.
Publikacije u kojima ćete pronaći bogate analize možete pronaći ovdje.
PROJEKTI USMJERENI ODVAJANJU I ZBRINJAVANJU OTPADA
U svojstvu partnera LAG Škoji sudjelovao je u provedbi projekta GRAĐANSKI AKTIVIZAM ZA ZBRINJAVANJE OTPADA NA OTOKU VISU. Tijekom projekta održan je niz edukativno-informativnih radionica i organizirano studijsko putovanje na područje LAG-a Međimurski doli i bregi. U sklopu projekta izrađen je Strateški plan za zbrinjavanje otpada u viškom arhipelagu.
Cjeloviti tekst preuzmite Strateškog plana možete preuzeti ovdje.
Na inicijativu Općine Šolta LAG Škoji koordinirao je i pružio tehničku pomoć izradi projekta EKO ZEKO I OTOČIĆ čija je vrijednost 550.543,05 HRK, a 85% je sufinanciran sredstvima EU.
Više o projektu doznajte na: https://eko-zeko-otocic.solta.hr.